Публикувана на 20 Декември 2023 г.
Основна научноизследователска цел на проектта е изследване на уязвимостта на характерни растителни видове от крайбрежните съобщества спрямо наводнения, което да послужи за създаване на модели за оценка при наводнения и да идентифицира устойчиви видове, които могат да бъдат използвани за природосъобразни системи за брегова защита.
Ръководител на проекта е доц. д-р Стоян Вергиев.
Участници от катедрата:
доц. д-р Даниела Симеонова Тонева,
гл. ас. д-р инж. Елена Михайлова Вълкова,
хим. Дияна Илиева Димова.
Както обикновено, проектът на Катедра "ЕООС" включва най-голям брой докторанти:
Десислава Иванова Димитрова
Мирослава Дамянова Робинсон
Костадин Стефанов Деянов
Павел Христов Крачунов,
и най-голям брой студенти:
Дария Василева Стоянова, студент,
Стефан Атанасов Димитров, студент,
Анелия Красенова Василева, студент,
Василия Деянова Кузманова, студент,
Преслава Владимирова Колева, студент,
Ванеса Владимирова Цветанова, студент,
Тунай Мустафов Ехлиманов, студент,
Дария Красимирова Василева, студент,
Никола Стоянов Гочев, студент, ЗНБА,
Виктор Иванов Атанасов, студент, ЗНБА,
Ивайло Деянов Иванов, студент, ЗНБА,
Павел Тонев Антимов, студент, ЗНБА,
Станислав Светлинов Петков, студент, ЗНБА.
Публикувана на 14 Декември 2023 г.
Студенти от специалностите "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии" бяха сред отличените за най-изявени студенти за 2023 година на Технически университет – Варна:
Севил Мехмедова Рамис, IV курс редовно обучение, спец."Инженерна екология" - за най-високи постижения
Преслава Владимирова Колева, IV курс редовно обучение, спец. "Инженерна екология" - участие в научни проекти
Анелия Красенова Василева, III курс редовно обучение, спец. "Инженерна екология" - участие в научни проекти
Стефан Георгиев Кертиков, III курс редовно обучение, спец. Защита на населението при бедствия и аварии" - Активно участие в клубна дейност и форуми.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 04 Декември 2023 г.
Публикувана на 01 Декември 2023 г.
Мирослава Робинсон - редовен докторант в докторска програма „Системи и устройства за опазване на околната среда” в Катедра "Екология и опазване на околната среда" и Началник отдел опазване на морските води и акватории при басейнова дирекция “Черноморски район” положи успешно последния си докторантски изпит от Блок С.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 19 Ноември 2023 г.
Докторанти в Катедра "Екология и опазване на околната среда" взеха участие в Международната научна конференция "УНИТЕХ" 2023 - гр. Габрово.
Дияна Димова - лаборант и докторант в катедрата, представи пленарен доклад на тема "Предизвикателства пред оценката на екологичното състояние на Черноморски средно солени езера и блата".
Десислава Димитрова - докторант и доц. д-р Даниела Тонева - ръководител на катедра "ЕООС" се представиха с доклад на тема "Преглед на състоянието на на подземните водни тела в община Варна".
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 18 Ноември 2023 г.
Катедра "Екология и опазване на околната среда" обогати научното си портфолио с ново научно направление, като разшири същeствуващите научни изследвания в "Биотехнологии" и "Микробиология".
Съвместен научен екип от Катедра "Екология и опазване на околната среда" при Технически университет – Варна и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна проведе серия от научни изследвания върху антибактериалния потенциал на различни лечебни и ароматни растения.
Публикуването на разултатите беше поставено с научна публикация, представяща предварителни резултати от изследването на антибактериалния потенциал на етилов екстракт от растението турта (Tagetes erecta L.) в научното списание "Доклади на Българската академия на науките" (Индексирано в Scopus и WoS, IF=0.3, Q3):
S. Vergiev and D. Niyazi, “Antibacterial Potential of Ethanol Extract of Marigold (Tagetes erecta L.)”, C. R. Acad. Bulg. Sci. , vol. 76, no. 11, pp. 1664–1669
Изследавнията и публикуването на резултатите продължават, като те представляват интерес не само за фармацевтичните биотехнологии при преодоляването на антибиотичната резистентност при лечението в хуманната медицина, но намират приложение и в биоаугментацията в екологичните биотехнологии.
Публикувана на 10 Ноември 2023 г.
Студентката от спец. "Инженерна екология" - Анелия Василева, заедно с Петър Хаджиатанасов и Доника Николова-Сотирова, взе участие традиционното изложение на Младежко техническо творчество в Спортната зала "Никола Петров" в гр. Горна Оряховица (9-10 Ноември).
Екипът представи ТУ – Варна с мотоциклет с електрическо задвижване, разработен от колектив от студенти и докторанти с ръководител доц. д-р инж. Марин Маринов и менторството на ас. инж. Марин Маринов. Проектът обединява няколко катедри в направата на цялостния прототип. Екипът бе награден с грамота и парична награда.
В изложението участваха 47 творчески колектива на професионални гимназии и технически университети от цялата страна с над 170 участници.
Целта на инициативата беше да се даде възможност за популяризиране и изява на творческите търсения, иновации и добри практики в областта на техниката, разработени от младите хора в страната, с цел засилване на връзката между професионалното образование и бизнеса.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 04 Ноември 2023 г.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 03 Ноември 2023 г.
Студенти от специалност "Инженерна екология" и докторанти в Катедра "Екология и опазване на околната среда" се включиха в семинар и трансфер на знания на тема "Пластмаси на биологична основа за морски и наземни приложения" в рамките на проект SEALIVE по програма ЕС „Хоризонт 2020“ организирана от Център за проекти и изследвания AKTI (Кипър) и Isotech Ltd (Кипър) в сътрудничество с Черноморската мрежа на НПО (България). Срещата беше съчетана с изложба на иновативни продукти, изготвени от пластмаси на биологична основа, които намират приложение в бита, рибарството, земеделието и много други сфери на живота.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 31 Октомври 2023 г.
В деня на "отворени врати" те се запознаха с дейността и организацията на работа на БДЧР и дискутираха с експерти от институцията проблемите на Черно море и начините за неговото опазване като една от най-уязвимите морски екосистеми в света. Мирослава Робинсън – Началник отдел опазване на морските води и акватории при басейнова дирекция “Черноморски район” и докторант в докторска програма „Системи и устройства за опазване на околната среда” в Катедра "Екология и опазване на околната среда" изнесе лекция пред студентите.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 25 Октомври 2023 г.
Открита лекция и демострация на професор Ioan Stamatin и доцент Cornelia Nichita от Факултета по физика на Университет Букурещ на тема "Горивни клетки за производство на енергия и възможности за прилагането на микробни горивни клетки за ефективно пречистване на отпадъчни води и производство на енергия" пред студенти от специалностите "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии".
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 11 Октомври 2023 г.
В рамките на 2 седмици, доц. д-р Даниела Тонева и доц. д-р Стоян Вергиев - преподаватели в катедра ЕООС, проведоха специализация в Университет Букурещ по проект № BG05M2OP001-2.016-0026 „Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ „Черноризец Храбър“ – Технически университет-Варна – Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.
По време на специализацията доц. д-р Даниела Тонева и доц. д-р Стоян Вергиев изнесоха открити лекции пред академичната общност в Университет Букурещ, обмениха опит в организацията на учебния процес на докторантите и студентите в различни звена на университета, посетиха лабораторно-изпитателния комплекс и се запознаха с материалната база на университета, научната инфраструктура на Факултета по физика и Факултета по химия. Бяха осъществени срещи с преподаватели и научни работници за представяне на научната работа и постижения, както и с представители на различни фирми в областта на корабоплаването, транспорта, лагистиката, електрониката и опазване на околната среда за обмяна на добри практики във взаимодействията между висшето образование и бизнеса.
Проведени бяха срещи и с академичното ръководство на Факултета по бизнес и туризъм и Факултета по селскостопански науки и екологичен мениджмънт (faculty of Agrifood and Environmental Economics) на Университета на Букурещ по икономически науки. Представена бе материалната база на университета и възможностите за организиране на съвместни научни изследвания. Беше проведена работна среща с директора на Центъра за устойчиво развитие към Университета по икономически науки и преподаватели от Университета по икономически науки.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 2 Октомври 2023 г.
Официциално посрещане в Катедра "Екология и опазване на околната среда" и връчване на студентските книжки на първокурсниците от специалности "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии".
Добре дошли и успешна първа учебна година!
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 26 Септември 2023 г.
Гл. ас. д-р инж. Елена Вълкова - преподавател и Десислава Димитрова - докторант в Катедра "Екология и опазване на околната среда" участваха в Третото регионално събитие за област Варна на тема: "Повишаване на информираността и изграждане на капацитет за участие на заинтересованите страни в процеса на изпълнение на планове за управление на НАТУРА 2000".
Събитието беше насочено към въпроси, свързани с управлението на мрежата „Натура 2000" на регионално ниво.
Основните теми бяха свързани с представяне на опит и добри практики за изпълнение на мерки в „Натура 2000", разясняване на възможностите за финансиране в „Натура 2000" и роля на заинтересованите страни в процеса на изпълнение на плановете за управление на „Натура 2000".
Събитието е част от проект „Знания за Натура 2000", финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г." и се изпълнява от Дирекция „Национална служба за защита на природата" (НСЗП) в администрацията на МОСВ.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 21 Септември 2023 г.
Докторанти, студенти и преподаватели от Катедра "Екология и опазване на околната среда" се включиха в международния проект SCIRENA - Black Sea, като проведоха серия от обучения и научни изследвания. Проектът е финансиран по програма ,,Опазване на околната среда и климатичните промени“. Подготовката на млади специалисти и мониторинга на Черно море е в сътрудничество между държавни институции (Басейнова дирекция Черноморски район – Варна) и научни организации от България и Норвегия.
В събитието взеха участие над 50 експерти от институционалната и академична общности. Участниците бяха запознати с разработване и прилагане на методи и инструменти за морски мониторинг. Беше проведена съвместна полева работа с група учени от Норвегия върху методи за пробонабиране, идентифициране на замърсители в морската околна среда, анализ тенденциите за морски седимент, обследване и заснемане на морското дъно, картиране на бентосни хабитати, оценка на състоянието на търговски видове риба, определяне и тестване на индикатори за натиск от човешка дейност върху биоразнообразието в Черно море.
От страна на Технически университет – Варна участваха: Мирослава Робинсон – докторант в докторска програма „Системи и устройства за опазване на околната среда” и ръководител на проекта „SCIRENA - Black Sea“, доц. д-р Даниела Тонева – утвърден специалист и обучаващ в рамките на проекта, Дияна Димова и Десислава Димитрова – докторанти в катедра „Екология и опазване на околната среда“ и Анелия Василева – студентка в специалност „Инженерна екология“.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 16 Септември 2023 г.
Студенти от специалност "Инженерна екология" се включиха в инициативата на БТВ „Да изчистим България заедно“ – най-мащабната доброволческа инициатива у нас за последните 10 години.
Регионален координатор за област Варна на 11-то издание на „Да изчистим България заедно“ е Анелия Василева, която е студент в Технически Университет - Варна и зам. председател на Студентски съвет към ТУ - Варна. Изучава специалност „Инженерна екология“ в Катедра "Екология и опазване на околната среда".
Във Варна бяха почистени 10 локации, а в инициативата се включиха над 600 доброволци. Почитателите на морето почистваха плажната ивица в град Варна и плаж Камчия в община Аврен, парк Аспарухово. Доброволците събраха битови, строителни и др. видове отпадъци.👏
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 14 Септември 2023 г.
Държавната изпитна комисия оцени положително бъдещите специалисти и им присъди ОКС "Бакалавър" - професионални квалификации инженер еколог и риск-инженер.
Равносметката за 2023 г. – Катедра "Екология и опазване на околната среда" дипломира успешно:
👉36 студенти изучаващи специалностите "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии", ОКС "Бакалавър"
👉12 студенти изучаващи специалност "Инженерна екология", ОКС "Магистър"
Успех на бъдещите специалисти в професионален и личен план и нека със същия плам да защитават живота, здравето, сигурността и имуществото на всички нас! 👏
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 8 Септември 2023 г.
Стефан Кертиков - студент III курс, редовно обучение в специалност „Защита на населението при бедствия и аварии“ взе участие в Световното първенство по пожароприложен спорт, което се проведе за 18-ти път за мъже и 9-ти път за жени в спортния комплекс Burhan Felek в Истанбул (Турция). В периода 2-5 септември нашият представител представи достойно България и Технически университет – Варна в редица дисциплини. 👏
🏆Затвърждава се традицията за участие на студенти от специалност „Защита на населението при бедствия и аварии“ в световни първенства по пожароприложен спорт. През 2019 г. друг наш студент, изучаващ специалността в катедра „Екология и опазване на околната среда“ - Михаил Иванов беше част от националния отбор на България.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 5 Септември 2023 г.
Снимки от връчването на студентските книжки на първокурсниците от специалности "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии" можете да видите в нашата фейсбук страница.
Публикувана на 4 Септември 2023 г.
🏆👏 След една невероятна седмица на активни спортни игри, делегацията на Технически университет - Варна се завръща у дома! 🎉
Студенти от специалностите „Инженерна екология“ и „Защита на населението при бедствия и аварии" се изправиха срещу предизвикателства и се бориха храбро, донесоха множество победи и оставиха след себе си следа на "Летен университет" 2023! 🌟🏅
С официална церемония бе закрито 21-ото издание на Националните летни студентски игри „Летен университет” в Китен. Дейно участие взеха студенти от специалностите „Инженерна екология“ и „Защита на населението при бедствия и аварии".
Събитието събра 40 български висши училища и повече от 600 участници.
Премиерът акад. Николай Денков участва в събитието. На церемонията бяха наградени и отборите на висшите училища, разпределени в 12 спортни дисциплини.
👏 Поздравления за представянето на студентите от делегацията на Технически университет - Варна! 🎉👨🎓👩🎓
Не виждате нищо по-горе? Повторно удостоверяване
Публикувана на 1 Септември 2023 г.
Студенти от специалностите „Инженерна екология“ и „Защита на населението при бедствия и аварии" са част от отбора на Технически Университет - Варна, който се включи в състезанията и събитията в "Летен университет".
Рекорден брой студенти от цялата страна - над 600, участват в обученията и многообразните спортни игри на плажа в Летния университет в Китен. Спортсменски дух показа и Зеленко – талисманът на кампанията на bTV, който се включи в надпреварата.
#НПСССилният отбор на НПСС отново се присъединява към кампанията на bTV „Да изчистим България заедно“. Тази година най-голямата доброволческа акция у нас ще се проведе на 16 септември.
Публикувана на 31 Август 2023 г.
С гордост и вълнение ви съобщаваме, че отборите на ТУ-Варна, в които участват студенти от специалностите „Инженерна екология“ и „Защита на населението при бедствия и аварии" се отправиха към ново увлекателно приключение - Летни университетски спортни игри в Кранево 2023!
Нашият талантлив студентски екип се включва в състезания по волейбол, баскетбол, бадминтон, доджбол и много други спортове. Това е възможността за нашите студенти да покажат своята преданост към спорта и да се състезават със студенти от други университети.
Публикувана на 27 Август 2023 г.
Студенти от специалностите „Инженерна екология“ и „Защита на населението при бедствия и аварии" са част от отбора на Технически Университет - Варна, който ще се включи в състезанията и събитията в "Летен университет" 2023.
Рекорден брой участници - 600 студенти от 40 университета, ще се съберат в Китен от 27 август до 03 септември 2023 г, за да премерят сили в 12 вида спорт, бордови игри и различни други надпревари.
Стискаме палци и пожелаваме много успехи и незабравими моменти на студентите ни в "Летен университет" 2023! 🥇🏆
Публикувана на 16 Август 2023 г.
Старши инспектор Върбан Петков - хоноруван преподавател в катедра „Екология и опазване на околната среда“ беше удостоен с най-високото отличие на морската столица „Почетен гражданин на Варна”.
Номинацията e за героичната му постъпка – спасяване на повече от 40 пътници от движещ се с висока скорост горящ влак при произшествие, възникнало край гара Каспичан късно вечерта на 3 ноември 2022 г.
Призът „Почетен гражданин на Варна“ бе одобрен с пълно единодушие на заседание на Общинския съвет – Варна, а наградата му бе връчена от Кмета на Варна Иван Портних на тържествена церемония в Летния театър.
Повече подробности и снимки може да намерите на следния адрес:
https://varna.bg/bg/news/7186-rachiha-otlichiya-na-izyaveni-varnentsi-na-praznika-na-grada
Публикувана на 11 Август 2023 г.
Анелия е студент в Технически Университет - Варна и зам. председател на Студентски съвет към ТУ - Варна. Изучава специалност „Инженерна екология“ в Катедра "Екология и опазване на околната среда". Нейна мечта е опазването на чистотата на българската природа и невероятното биоразнообразие, което не се среща в други държави. Вярва, че грижата за околната среда е дълг на всеки човек, защото самите ние сме част от нея.
Кампанията „Да изчистим България заедно” на bTV Media Group е най-мащабната доброволческа инициатива у нас, която цели да изгради обществена чувствителност по въпросите, свързани с опазването на околната среда и да направи България по-чиста и красива в дългосрочен план. Емблематичната кампания отрежда водещо място на България сред страните с най-добри доброволчески практики в грижата за околната среда в света. На база постигнатите резултати в хилядите акции по чистене, облагородяване и залесяване през 2019 г., инициативата получи глобално признание за обединяването на най-голям брой доброволци на глава от населението в името на зелената идея – 6,2%, сред 180 държави, участващи в голямото почистване на планетата World Clean Up Day. България държи този рекорд и до днес.
11-тото издание на кампанията „Да изчистим България заедно” отново ще обедини институции, неправителствени и бизнес организации, и доброволци в името на каузата за по-чиста околна среда. И тази година кампанията, ще се проведе в подкрепа на каузите на най-голямото гражданско движение в света „Let’s Do It World”. През 2023 г. Световният ден на почистването на планетата, в който България ще се включи за седми пореден път, ще се проведе на 16 септември.
Надсловът, под който ще се проведе най-мащабната национална доброволческа инициатива у нас тази година, е „Готови сме!“. Тя е насочена към усърдието и енергията, която влагаме в грижата за чистотата на планетата, бъдещето и възпитанието на децата. През 2023 г. именно най-малките жители на страната ни ще поведат България по пътя към опазването и по-отговорно отношение към природата, рамо до рамо със своите приятели, родители и всички нас.
От началото на „Да изчистим България заедно“ досега близо 2 500 000 доброволци, въоръжени с ръкавици и чували, са чистили страната. По данни на екоминистерството, те са успели да съберат 94 338 тона отпадъци, което се равнява на над 200 напълно заредени самолета „Боинг 747”, и да премахнат над 18 800 сметища от лицето на България.
Анелия Василева е студент в Технически Университет - Варна и зам. председател на Студентски съвет към ТУ - Варна. Изучава специалност „Инженерна екология“ в катедра "Екология и опазване на околната среда". Нейна мечта е опазването на чистотата на българската природа и невероятното биоразнообразие, което не се среща в други държави. Вярва, че грижата за околната среда е дълг на всеки човек, защото самите ние сме част от нея.
Повече подробности може да намерите на сайта на инициативата: https://dobriatprimer.btv.bg/daizchistim/
Публикувана на 13 Юли 2023 г.
🎓Дипломни защити и Държавен изпит на студенти от специалност "Защита на населението при бедствия и аварии" ОКС "Бакалавър", първа изпитна сесия 2023.
👏 Държавната изпитна комисия оцени знанията, труда, ентусиазма и многото емоции с отлични оценки и присъди на бъдещите специалисти ОКС "Бакалавър" професионална квалификация риск-инженер.
Успех на бъдещите специалисти в професионален и личен план и нека със същия плам да защитават живота, здравето сигурността и имуществото на всички нас!
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 12 Юли 2023 г.
🎓Дипломни защити и Държавен изпит на студенти от специалност "Инженерна екология" ОКС "Бакалавър", първа изпитна сесия 2023.
90% от студентите избраха да защитят дипломни работи, като представените теми бяха с висока научна и приложна стойност.
👏 Държавната изпитна комисия оцени труда и ентусиазма с отлични оценки и присъди на бъдещите специалисти ОКС "Бакалавър" с професионална квалификация инженер еколог.
Успех на бъдещите специалисти в професионален и личен план и нека със същия плам да защитават природата на България
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница.
Публикувана на 30 Юни 2023 г.
Повече снимки можете да видите на нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 19 Юни 2023 г.
Между 12.06-16.06.2023 г. доц. д-р Даниела Тонева и доц. д-р Стоян Вергиев - преподаватели в катедра ЕООС, Лилия Трингова - организатор учебна работа в катедра ЕООС, доц. д-р инж. Александрина Банкова - преподавател в кат. ММЕ, посетиха катедра "Cadastre, Civil Engineering and Environmental Engineering" на Университета на Алба Юлия "1 Декември 1918", Румъния, като част от международна мобилност по програма „Еразъм+“.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница
Публикувана на 10 Юни 2023 г.
Студенти от специалностите "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии" посетиха Университетската ботаническа градина "Балчик".
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница
Публикувана на 07 Юни 2023 г.
Основна научноизследователска цел на настоящия проект е изследване на уязвимостта на характерни растителни видове от крайбрежните съобщества спрямо наводнения, което да послужи за създаване на модели за оценка при наводнения и да идентифицира устойчиви видове, които могат да бъдат използвани за природосъобразни системи за брегова защита.
Ръководител на проекта е доц. д-р Стоян Вергиев.
Участници от катедрата: доц. д-р Даниела Симеонова Тонева, гл. ас. д-р инж. Елена Михайлова Вълкова, хим. Дияна Илиева Димова.
Както обикновено, проектът на Катедра "ЕООС" включва най-голям брой докторанти:
Десислава Иванова Димитрова
Мирослава Дамянова Робинсон
Костадин Стефанов Деянов
Павел Христов Крачунов,
и най-голям брой студенти:
Дария Василева Стоянова, студент,
Стефан Атанасов Димитров, студент,
Анелия Красенова Василева, студент,
Василия Деянова Кузманова, студент,
Преслава Владимирова Колева, студент,
Ванеса Владимирова Цветанова, студент,
Тунай Мустафов Ехлиманов, студент,
Дария Красимирова Василева, студент,
Никола Стоянов Гочев, студент, ЗНБА,
Виктор Иванов Атанасов, студент, ЗНБА,
Ивайло Деянов Иванов, студент, ЗНБА,
Павел Тонев Антимов, студент, ЗНБА,
Станислав Светлинов Петков, студент, ЗНБА,
Ина Бончева Александрова, студент, ЗНБА,
Кристияна Пламенова Маркова, студент, ЗНБА,
Стефан Георгиев Кертиков, студент, ЗНБА
Публикувана на 02 Юни 2023 г.
На официална церемония бяха връчени сертификатите на участниците в инициативата „Go International!“ в рамките на „Месец май 2023 – месец на интернационализацията“ организиран от катедра „Екология и опазване на околната среда“.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница
Публикувана на 30 Май 2023 г.
В месеца на интернационализацията бяха изнесени серия от лекции на екологична тематика от лектори от Румъния и Унгария, които бяха приети от катедрата в рамките на входящи мобилности по програма „Еразъм+“, както и от преподаватели от Технически университет - Варна.
Работният език на лекциите и последвалите дискусии беше английски, като целта на организаторите беше студентите да се запознаят със световния опит и постижения в областта на екологията и опазването на околната среда и населението, както и усъвършенстване на езиковите и комуникационни умения на студентите.
Програмата включваше лекции на:
1. Mirel Glevitzky, "1 Decembrie 1918" University of Alba lulia, Romania
• Environmental pollution.
• Water quality.
• ISO 22000: 2018 Hazard analysis and critical control points (HACCP).
• Food Technology.
• Food Industry product development; European legislation in the field of drinking water and hygiene of foodstuffs. Case studies.
2. Melinda Krankovits, Széchenyi István University, Hungary
• Discussion on challenges of online teaching, online exam possibilities with Mass HE courses.
3. Környei László, Széchenyi István University, Hungary
• Preparing, configuring pollution spread simulation with UAP Pollution dispersion tool in OpenFOAM. Running in HPC environment. Evaluating the results.
• SZE Simulation and Optimalization Project.
4. Éva Veronika Pestiné Ráczр Széchenyi István University,
• Application of mathematics in environmental science and ecology
• Population dynamics
• Cellular automaton
5. Daniela Toneva, Technical University of Varna
• Environmental monitoring challenges and opportunities
6. Anna Simeonova, Technical University of Varna
• Good environmental water qualities and water purification
7. Stoyan Vergiev, Technical University of Varna
• Climate Change and human adaptation
• Impacts of Climate Change on Biodiversity
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница.
Публикувана на 25 Май 2023 г.
На 25.05.2023 г. студенти от 1 и 2 курс на спец. „Инженерна екология” посетиха Центъра по хидро- и аеродинамика – Варна към Институтa по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика "Академик Ангел Балевски" при БАН, като част от изнесено обучение водено от докторант Десилава Димитрова.
Проф. Трухчев и доц. Виденова запознаха студентите с дейността на центъра и демонстрираха част от наличните съоръжения: буксировъчни басейни (дълбоководен и плитководен), маневрено-мореходен басейн, вълнови канал, кавитационна тръба, аеродинамична тръба, технически лаборатории, зали за обучение и работилници.
Беше демонстрирана симулация на изследване на качествата на корпус на кораб, предназначен за плаване в река Дунав.
Най-голям интерес предизвикаха симулационните изследвания с помощта на тренажорни системи.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница.
Публикувана на 22 Май 2023 г.
Студенти от специалност „Инженерна екология” посетиха "Веолия Енерджи Варна" ЕАД като част от инициативите за отбелязване на 15 май - Световния ден на климата и 22 май – Международния ден на биологичното разнообразие.
Служители представиха дейността на "Веолия Енерджи Варна" ЕАД и корпоративната, социална и екологична отговорност на компанията, а преподавателите доц. д-р Стоян Вергиев и доц. д-р Даниела Тонева запознаха студентите с биоразнообразието на територията на работната площадка, начините за неговото инвентаризиране, опазване и обогатяване. Особено внимание беше обърнато на инвазивните видове и борбата с тях. Нагледно беше показано какви са успехите на екипа при ликвидирането на инвазивните видове от излезлите от употреба площадки, опазването на гнездата и изграждането на къщички и хранилки за птици. Като най-голям успех беше отчетено оформянето на пространство за опазване на консервационно значимият вид пурпурен салеп (Orchis purpurea Hudson) и увеличаване на числеността му в находището.
Част от добрите практики в опазване на биоразнообразието са резултат от дългогодишното сътрудничество на "Веолия Енерджи Варна" ЕАД и катедра "Екология и опазване на околната среда", ТУ-Варна чрез изпълнението от доц. д-р Даниела Тонева и доц. д-р Стоян Вергиев на договорни теми за анализ и оценка на състоянието на биологичното разнообразие на територията на отоплителна централа на "Веолия Енерджи Варна" ЕАД, последващо провеждане на одит на биоразнообразието за установяване на отпечатъка на дейността на фирмата върху биоразнообразието попадащо на нейна територия и оценка на дейностите по отношение на биоразнообразието.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница.
Публикувана на 18 Май 2023 г.
Срещата беше организирана от Корабостроителен факултет на ТУ-Варна и с участието на ученици от Варненска морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“, студенти и преподаватели от специалностите „Корабоводене”, „Корабни машини и механизми", „Корабостроене и морска техника“, „Инженерна екология“, "Защита на населението при бедствия и аварии", Морския квалификационен център, представители на научни организации. Бяха представени изследователски проекти на участниците – разработени от тях екотехнологични системи за оптимално управление на енергията на кораба, за намаляване на разходите за гориво и идейни проекти, в които се използват различни източници на енергия като вятър, алтернативно гориво, батерии и хибридни системи.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница.
Публикувана на 05 Май 2023 г.
Студенти от 2 курс, специалност "Защита на населението при бедствия и аварии" на тренировка по пожароприложен спорт. Някои от студентите ни преминаха успешно по тренировъчното трасе.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 04 Май 2023 г.
Студенти от II и IV курс, специалност „Защита на населението при бедствия и аварии“ посетиха сектор „Специализирани оперативни дейности“ към Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Варна. Изнесеното обучение беше проведено под ръководството на старши инспектор Върбан Петков – хоноруван преподавател в Катедра "Екология и опазване на околната среда" и доц. д-р Даниела Тонева – ръководител на Катедра "Екология и опазване на околната среда". Главен инспектор Стойчо Атанасов и инспектор Стоян Драганов запознаха студентите със специалната техника за химическа и радиационна защита и техниката използвана за гасене на пожари по суша и вода. Специализираният отряд на ПБЗН – Варна е единственият в общините Варна, Шумен, Добрич и Търговище.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 28 Април 2023 г.
Дипломни защити специалност "Инженерна екология" ОКС "Магистър", изпитна сесия 2023 г. II част.
Представените дипломни работи бяха на изключително високо ниво, което беше оценено от Държавната изпитна комисия с отлични оценки и присъждане на ОКС "Магистър", Професионална квалификация: Магистър - инженер.👏
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 26 Април 2023 г.
Студенти от специалностите „Инженерна екология” и „Защита на населението при бедствия и аварии” проведоха изнесено обучение в „Агрополихим“ АД – Девня по дисциплините „Организация на безопасността и управление на индустриалния риск“ с водещ преподавател доц. д-р Даниела Тонева и „Замърсяване на въздуха“ и „Технологии за пречистване на флуиди“ с водещ преподавател доц. д-р Стоян Вергиев.
Домакин от страна на „Агрополихим“ АД – Девня бе д-р Мая Стефанова, която е завършила ТУ-Варна и е хоноруван преподавател в катедра „Екология и опазване на околната среда". След проведения инструктаж за безопасност, студентите бяха запознати с продуктовата гама, технологичните производства и политиката по безопасност, здраве и околна среда на Агрополихим АД - водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в производството на фосфорни торове на Балканския полуостров.
Студентите посетиха отделни цехове и инсталации, където на живо се запознаха с конкретни производства и технологични схеми, анализираха потенциалните рискове както за човешкия живот и здраве, така и за околната среда и изпробваха някои средства за предпазване и защита.
Най-голям интерес за студентите от специалност „Защита на населението при бедствия и аварии” беше посещението на противопожарния сектор, докато бъдещите еколози от специалност „Инженерна екология” натрупаха практически знания относно пречистващите съоръжения и станции на територията на предприятието.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 12 Април 2023 г.
На 12.04.2023 г. от 11:15 ч. в зала 305 НУК се проведе официалното връчване на сертификатите на участниците в инициативите посветени на Международния ден на водата.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 31 Март 2023 г.
Дипломни защити специалност "Инженерна екология" ОКС "Магистър", редовна изпитна сесия 2023 г.
Само 30% от дипломантите се престрашиха да се явят на защитата на дипломните си работи в редовна изпитна сесия, но за сметка на това резултатите бяха отлични.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 30 Март 2023 г.
Разширява се гамата от практически упражнения в специалност „Защита на населението при бедствия и аварии“ с нови упражнения провеждани в пожарната на РДПБЗН - Варна. Упражненията се водят от специалисти с дългогодишен опит в превенцията и борбата с природни бедствия и пожари участвали в множество спасителни операции.
Днес студенти от III и IV курс на специалност „Защита на населението при бедствия и аварии“ проведоха практическо упражнение по дисциплината „Организация на аварийно спасителните дейности“ в Първа РСПБЗН – Варна под ръководството на Върбан Петков – ръководител на група и хоноруван преподавател в Катедра "Екология и опазване на околната среда", Технически университет – Варна. Студентите се запознаха с техническите средства за пожарогасене и спецификата на аварийно спасителни дейности при промишлени аварии и горски пожари.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 23 Март 2023 г.
Студенти от специалностите „Инженерна екология” и „Защита на населението при бедствия и аварии” отбелязаха Световния ден на метеорологията - 23 март с посещение на Националния институт по метеорология и хидрология – Филиал Варна и изнесено обучение по дисциплините „Метеорология и океанография“ и „Природни бедствия“ под ръководството на доц. д-р Стоян Вергиев и доц. д-р Даниела Тонева.
В „деня на отворени врати“ на институцията, студентите се запознаха с историята, основните задачи и функции на НИМХ – Варна, посетиха лабораториите за радиологичен мониторинг и метеорологичния и радиологичен паркове. Бяха представени както класическите, доказали се във времето методи, апарати и модели, така и най-съвременните средства за наблюдение и прогнози.
В проведените дискусии, студентите проявиха най-голям интерес към изготвянето на конвенционалните синоптични прогнози, както и към някои отраслови прогнози, на които ще бъдат ползватели в бъдещата си професионална реализация.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 22 Март 2023 г.
Студенти от специалностите: „Инженерна екология” и „Защита на населението при бедствия и аварии”, преподаватели от катедра „Екология и опазване на околната среда” при ТУ-Варна сэвместно с с дългогодишните си партньори от Басейнова дирекция „Черноморски район“, Варна: инж. Явор Димитров, директор на дирекцията, инж. Георги Янев, началник отдел „Планове за управление“, Стела Барова, началник отдел „Опазване на морските води и мониторинг“ и инж. Нели Тодорова, специалист връзки с обществеността отбелязаха Световния ден на водата (22 март) с екологична дискусия.
Дискусията беше открита от модератора на срещата доц. д-р инж. Анна Симеонова, преподавател в катедра "Екология и опазване на околната среда", която приветства гостите и даде думата на инж. Явор Димитров за приветствие към студентите. Директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“, Варна поздрави младите хора за избора им да се насочат към изучаването на най-търсените съвременни професии, свързани с екологичните проблеми на нашето общество и опазването на околната среда за идните поколения, след което връчи поздравителен адрес на ръководителя на катедрата – доц. д-р Даниела Тонева.
Аудиторията бе запозната с презентации за значението и проблемите на водата, за плановете за управление на риска от наводнения и плановете за управление на речните басейни. Студентите проявиха голям интерес и загриженост за общото състояние на околната среда и по-конкретно на водните басейни и се включиха активно в продължилата около два часа дискусия. Обсъдиха се и възможности за по - голямо участие на студенти от двете специалности към катедрата в работата на Басейновата дирекция на терен, с цел повишаване на тяхната практическа подготовка.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 10 Март 2023 г.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
За повече информация можете да следите сайта на отдел „Международна дейност”: https://erasmus.tu-varna.bg
Публикувана на 07 Март 2023 г.
Събитието бе открито с информативна презентация от доц. Ахмедова - ръководител на отдел „Международна дейност”. Представиха се страните, с които университетът си партнира по този проект, критериите за кандидатстване, финансирането и ползите от участие. Засегнаха се важни въпроси, както и студенти, които са имали възможността да се включат в програмата, разказаха за своето преживяване в различните университети по света. Наблегнаха на предимствата, които предлага „Еразъм+” и насърчиха всеки един да се включи в това приключение.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 20 Февруари 2023 г.
Между 13.02-18.02.2003 г. доц. д-р Даниела Тонева и доц. д-р Стоян Вергиев - преподаватели в катедра ЕООС, Лилия Трингова - организатор учебна работа в катедра ЕООС, Дияна Димова - лаборант в катедра ЕООС, доц. д-р инж. Александрина Банкова и доц. д-р инж. Зоя Цонева - преподаватели в кат. ММЕ, посетиха катедра "Биотехнологии" на Политехническия университет на Валенсия, Испания, като част от международна мобилност по програма „Еразъм+“.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 17 Февруари 2023 г.
„Пожароприложен спорт“ е изложбата с фотографии, създадени от Емил Калинов от едноименния клуб във Варна, която беше открита в Арт Галерия TUV на Технически университет – Варна на 17.01.2023 г. Събитието се организира със съдействието на доц. д-р Даниела Тонева, ръководител на катедра „Екология и опазване на околната среда“ в ТУ-Варна и Библиотеката на университета, с директор Любов Вълкова.
Откриването на изложбата беше съпроводено от словата на доц. д-р Даниела Тонева, на доц. д-р инж. Мария Маринова, зам.-ректор на ТУ-Варна и на проф. д-р Светлана Лесидренска, декан на Машинно-технологичен факултет.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Публикувана на 04 Декември 2022 г.
Между 28.11-03.12.2002 г. доц. д-р Даниела Тонева и доц. д-р Стоян Вергиев - преподаватели в катедра ЕООС, Лилия Трингова - организатор учебна работа в катедра ЕООС и доц. д-р инж. Александрина Банкова - преподавател в кат. ММЕ, посетиха Department of Chemical and Biological Engineering - Политехнически университет на Коимбра, Португалия, като част от международна мобилност по програма „Еразъм+“.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
На 29.11.2022 г. бяха проведени упражнения с група студенти от "Инженерна екология", 4 курс във връзка с изучаваната дисциплина "Транспорт и околна среда". Студентите бяха запознати с методи и технически средства за измерване и определяне на димност на отработените газове и вредни емисии при работа на ДВГ (Техноинспект Варна ЕООД) - пункт за технически прегледи и използването на природен газ, използването и техническите характеристики на новите автобуси (Градски Транспорт - Варна ЕАД)
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Повече снимки на студентите І курс ОКС "Магистър", специалност "Инженерна екология" от първата лекция по дисциплината "Управление на качеството на атмосферния въздух" можете да видите в нашата фейсбук страница.
Още снимки от участието на студентите от спец. "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии" в Кариерен форум „Технология на успеха“ можете да видите в нашата фейсбук страница.
Снимки от връчването на студентските книжки на първокурсниците от специалности "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии" можете да видите в нашата фейсбук страница.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница.
Теренни проучвания в Калиакра и Болата по Научноизследователски проект НП9 "Изследване на зависимостта „климат-растителност-полен“ в крайбрежните черноморски растителни съобщества" в рамките на присъщата на ТУ-Варна научноизследователска дейност, финансирана целево от държавния бюджет.
Основна научноизследователска цел е установяване на зависимостта „климат-растителност-полен“ в типични крайбрежни черноморски растителни съобщества северно от нос Емине, с цел изготвяне на съвременни аналози, необходими при съвременни симулации на климата и палеоклиматични реконструкции.
Между 26 - 29 септември доц. д-р Стоян Вергиев участва с пленарен доклад в 19th International Congress of International Maritime Association of the Mediterranean проведен в Истанбул, Турция. Бяха представени резултатите от няколкогодишно проучване върху екстремните метеорологични явления по Черноморското крайбрежие (щормове) и влиянието им върху растителността. Същевременно е изследвана и устойчивостта на някои растителни видове и възможността им да бъдат използвани в борбата срещу ерозията и защитата на бреговите ивици от наводнения.
Снимки от връчването на студентските книжки на първокурсниците от специалности "Инженерна екология" и "Защита на населението при бедствия и аварии" можете да видите в нашата фейсбук страница.
Снимки от Дипломните защити и Държавния изпит на випускниците от специалност "Инженерна екология" випуск 2022, редовно и задочно обучение можете да видите в нашата фейсбук страница.
Излезе от печат научна публикация "Flood Resilience, Viability, and Growth Response to Seawater Immersion of Bermudagrass (Cynodon dactylon (L.) Pers.)" на доц. д-р Стоян Вергиев в научното списание Sustainability (индексирано в Scopus и Web of science) с Impact Factor: 3.889 (2021).
Част от научните изследвания, резултатите от които са представени в публикацията, са извършени в рамките на присъщата на ТУ-Варна научноизследователска дейност, финансирана целево от държавния бюджет.
Снимки от Дипломните защити и Държавния изпит на випускниците от специалност "Защита на населението при бедствия и аварии" випуск 2022, редовно и задочно обучение можете да видите в нашата фейсбук страница.
Студенти от специалностите „Инженерна екология“ и „Защита на населението при бедствия и аварии“, докторанти и преподаватели от катедра „Екология и опазване на околната среда“, взеха участие в акция от 30.04 до 01.05 в град Тутракан, за почистване на макроотпадъци от „горещи точки“ по поречието на българската част на река Дунав. Ръководител на групата доброволци от ТУ-Варна беше доц. д-р Даниела Тонева – ръководител на катедра „Екология и опазване на околната среда“.
Акцията бе част от мащабна инициатива, в рамките на международен проект Tid(y)up „Следвайте пластмасата от източника до морето: Тиса-Дунав, интегриран план за действие за премахване на пластмасовото замърсяване на реките “, в който си партнират участници от България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна, Сърбия и Австрия.
Почистването на българския участък на река Дунав беше организирано от Института по океанология при БАН и Сдружението за развитие на туризма в региона на Тутракан. В него взеха участие доц. Виолин Райков, ръководител на проекта за ИО- БАН, представители на унгарския партньор и доброволци от България, Румъния и Унгария.
Събитието беше специално уважено от Министъра на околната среда и водите - Борислав Сандов.
Доброволците имаха възможност да получат нови знания за речните и морските отпадъци по време на лекционния панел на акцията, който предизвика голям интерес.
Ентусиазмът и активната работа по почистване на българския бряг в 12 километров участък в района на гр. Тутракан, както и на водите на реката, даде своя резултат. Предадени за рециклиране бяха над 2 тона пластмасови отпадъци.
Снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Студенти от 4 курс "Инженерна екология", посетиха група "Канарата и кариера Дренака" на Защитена местност "Побити камъни". Там, под ръководството на доц. д-р Стоян Вергиев, се запознаха с основните режими и зониране в защитените територии. Разгледха биологичното разнообразие на територия, научиха основните теории за произхода на геоложкия феномен и получиха базови познания по палеонтология.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Основна научноизследователска цел е установяване на зависимостта „климат-растителност-полен“ в типични крайбрежни черноморски растителни съобщества северно от нос Емине, с цел изготвяне на съвременни аналози, необходими при съвременни симулации на климата и палеоклиматични реконструкции.
Ръководител на проекта е доц. д-р Стоян Вергиев.
Участници от катедрата: доц. д-р Даниела Тонева, ас. д-р инж. Елена Вълкова, ас. инж. Тодорка Станкова, хим. Дияна Димова, Десислава Димитрова, докторант.
Както обикновено, проектът на Катедра "ЕООС" включва най-голям брой студенти: Стефани Славова, студент, ИЕ, Диана Димитрова, студент, ИЕ, Йоана Колева, студент, ИЕ, Деница Великова, студент, ИЕ, Натали Стойчева, студент, ИЕ, Оксана Стрезева, студент, ИЕ, Преслава Колева, студент, ИЕ, Антоанета Янакиева, студент, ИЕ, Хафизе Гюдюлова, студент, ЗНБА, Сенай Алиев, студент, ЗНБА, Денислав Попов, студент, ЗНБА, Павел Антимов, студент, ЗНБА, Наталия Василева, студент, ЗНБА, Даниела Събева, студент, ИЕ, Фюлген Хасан, студент, ИЕ,
Студенти от специалностите "Инженерна екология" и „Защита на населението при бедствия и аварии“, докторанти и преподаватели от катедра "Екология и опазване на околната среда" посетиха Музея на солта в град Поморие.
Повече снимки можете да видите в нашата фейсбук страница. https://www.facebook.com/EOOSTUV
Доц. д-р Даниела Тонева, ръководител на катедра „Екология и опазване на околната среда“, изнесе лекция в коята бяха засегнати въпросите за уникалността на Черно море, основните екологични опасности и възможностите за опазването на черноморските региони от замърсяване. В дискусията на 20 май 2022 г. активно участваха възпитаниците от горните гимназиални класове на Професионална гимназия по електротехника – Варна и Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи.
В рамките на събитието, участниците бяха запознати с Технически университет – Варна и възможностите за обучение, които университетът предлага.
Учениците посетиха специализираните учебни лаборатории катедра „Екология и опазване на околната среда“ по Морска екология и Контрол качеството на водите, където доц. д-р Стоян Вергиев ги запозна с биоразнообразието на Черно море и методите за пробовземане и изследване на черноморките води.